جوراجور

شنبه 29 فروردين 1394

18 آوریل 2015

بروز رسانی 05:59:59 PM GMT

در حال مرور مقالات فرهنگ طرح ملي حفظ قرآن كريم از ۱۷ مهر ماه در كشور آغاز مي شود


طرح ملي حفظ قرآن كريم از ۱۷ مهر ماه در كشور آغاز مي شود

Share |
تهران - طرح ملي حفظ قرآن كريم از هفدهم مهر ماه و همزمان با ميلاد حضرت امام رضا(ع) در كشور اجرا مي شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، 'محمد بنيادي' مشاور قرآني وزير آموزش وپرورش روز چهارشنبه در نشستي خبري در تشريح اين طرح گفت: در اين طرح مدارس سراسر كشور، دارالقرآن ها و موسسات قرآني به همراه سازمان ها و نهادهاي مختلف در امور حفظ قرآن كريم مشاركت دارند.
وي افزود: ثبت نام دانش آموزان در اين طرح از طريق مدارس انجام مي شود و مديران مدارس موظف هستند با استعداديابي دانش آموزان و بر اساس علاقه مندي آنان، ۲۰ درصد از دانش آموزان مدارس خود را در اين طرح مشاركت دهند.
بنيادي خاطر نشان كرد كه پايگاه اطلاع رساني ستاد طرح حفظ ملي قرآن كريم نيز براي ثبت نام از داوطلبان به صورت آزاد فعال شده است كه علاقه مندان با مراجعه به اين سايت مي توانند در اين طرح ملي مشاركت داشته باشند.
مشاور قرآني وزير آموزش وپرورش در ادامه گفت: ثبت نام در اين طرح در سه مرحله و در ماه هاي مهر و بهمن سال جاري و اواخر خرداد سال آينده انجام مي شود و با اتمام اين سه مرحله، در سال هاي آينده نيز اجراي اين طرح تداوم خواهد يافت.
وي افزود: اين طرح در راستاي تحقق منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر تربيت ۱۰ ميليون حافظ قرآن كريم در كشور اجرا و پيش بيني مي شود كه اجراي آن حدود پنج سال زمان ببرد.
بنيادي در ادامه يادآور شد: وجود ۱۲۰ هزار مدرسه در سراسر كشور، ۱۰ هزار مدرسه قرآني و ۷۰۰ دارالقرآن تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش، شرايطي را فراهم آورده كه اين وزارتخانه سهم قابل توجهي در اجراي اين طرح داشته باشد.
وي اجراي اين طرح را از مصوبات كميسيون آموزش عمومي شوراي عالي قرآن كريم برشمرد و تاكيد كرد: همه دانش آموزان حتي در مقطع پيش دبستاني و نيز دانش آموزان محصل در مدارس خارج از كشور مي توانند در اين طرح مشاركت داشته باشند.
مشاور قرآني وزير آموزش وپرورش ادامه داد: در اين طرح ملي كمترين ميزاني كه براي حفظ قرآن كريم در نظر گرفته شده، حفظ جزء ۱۲۰ قرآن كريم است تا همه بتوانند در آن مشاركت داشته باشند.
وي همچنين متذكر شد كه كميته نظارت و ارزشيابي كميسيون آموزش عمومي شوراي عالي قرآن كريم بر روند اجراي اين طرح در نهادها و سازمان هاي مختلف نظارت خواهد داشت.
'محمدحسين محمدزاده' مدير شبكه راديويي قرآن نيز در اين نشست گفت: اين شبكه راديويي بزودي طرح آموزش جزء سي ام قرآن كريم را آغاز خواهد كرد.
وي افزود: راديو قرآن به تازگي طرحي را به معاونت سيماي سازمان صدا وسيما ارايه كرده است كه بر اساس آن در توليدات تلويزيوني اعم از برنامه ها و آثار نمايشي، مزاياي حفظ قرآن كريم به بينندگان آموزش داده شود تا از اين طريق حفظ اين كتاب آسماني در بين مردم نهادينه شود.
محمدزاده درباره نحوه نظارت بر اجراي طرح حفظ ملي قرآن كريم نيز گفت: از پيشرفته ترين روش ها براي نظارت بر اين طرح استفاده خواهيم كرد.
وي يادآور شد كه بخش قابل توجهي از بودجه شوراي عالي قرآن كريم به اجراي اين طرح ملي اختصاص يافته و اين امر، كار نظارت بر نحوه هزينه كرد بودجه آن را نيز بالا مي برد.
'اميرهوشنگ آذردشتي' مدير طرح و برنامه شبكه راديويي قرآن نيز در اين نشست افزود: اين شبكه راديويي از پاييز امسال تغييرات اساسي در جدول پخش خود بوجود آورده است كه اين تغييرات از ۱۸ مهر ماه اعمال مي شود.
وي به تغيير برنامه صبحگاهي اين شبكه اشاره كرد و گفت: اين برنامه هر روز صبح با عنوان 'مهر تابان' از شنبه تا پنجشبنه روي آنتن راديو مي رود.
آذردشتي همچنين افزود: برنامه 'صراط' نيز از شنبه تا پنجشنبه به ترتيب موضوعات احكام، روخواني، زندگي قرآني، تربيت فرزندان، معرفي بانوان موفق قرآني و طرح ملي آموزش حفظ قرآن كريم را در دستور كار خود قرار داده است و ساعت ۱۰ صبح به مدت يك ساعت پخش مي شود.
وي گفت: اين شبكه از اين پس برنامه آموزش قرآن كريم را به سه گروه كودك با عنوان 'گل هاي زندگي'، نوجوان با نام 'مسابقه ۱۱۴' و بزرگسالان با عنوان 'آموزش عمومي قرآن' تقسيم بندي كرده است.
مدير طرح و برنامه شبكه راديويي قرآن همچنين يادآور شد: برنامه عصرگاهي اين شبكه با عنوان ' عصر آيه' از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ به موضوعات معارفي و اجتماعي خواهد پرداخت.
آذردشتي درباره تغييرات ايجاد شده در برنامه 'مصباح' نيز گفت: اين برنامه كه ساعت ۲۰ روي آنتن پخش مي رود به ترتيب روزهاي هفته به موضوعات تفسير، پرسش و پاسخ، صوت و لحن، مهدويت، قرآن و فناوري اطلاعات مي پردازد.
وي افزود: برنامه شبانگاهي اين شبكه نيز با محوريت گروه انديشه در قالب برنامه هاي گفت و گو محور طراحي شده است تا مسايل روز از ديدگاه قرآن و روايات رصد شود.
آذردشتي ادامه داد: راديو قرآن نيز به تازگي برنامه 'اسلام هراسي' را براي تبيين تبليغات غرب عليه اسلام روي آنتن مي فرستد.
فراهنگ ** ۲۰۲۵ ** ۱۰۷۱

منبع: ایرنا

فرم ارسال نظر

انتشار نظرات به معنی تایید آن نیست.

مطالب اتفاقیآخرین مطالبپر خواننده ترین